Zrastanie się złamanych kości to proces powolny. Badania wykazują, że jedno na dwadzieścia złamań nie goi się. Rodzaj złamania i jego lokalizacja wpływa na proces zrostu kości. Skomplikowane złamania obarczone są większym ryzykiem niepowodzenia prawidłowego zrostu. Na zakłócenie naturalnego gojenia wpływać mogą także czynniki związane ze stanem zdrowia i stylem życia, takie jak otyłość, cukrzyca i palenie tytoniu. W wypadku trudno gojących się złamań nierzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna i długotrwała rehabilitacja pooperacyjna.
Pacjentom, którzy chcą skrócić proces naturalnej regeneracji lub wspomóc zrost trudno gojących się złamań, przychodzi z pomocą ultradźwiękowy stymulator zrostu kości: osteotron. Ten niewielkich rozmiarów aparat wykorzystuje technologię ultradźwiękową by skrócić czas naturalnego zrostu kości oraz by zadziałać tam, gdzie zawiodły naturalne procesy gojenia.
Innym urządzeniem o potwierdzonym oddziaływaniu na inicjację przebudowy kości oraz mineralizację chrząstki, a także regenerację unieruchomionych partii ciała, jest SIS (Super Indukcyjna Stymulacja) opisana w dalszej części tekstu. 

Kiedy stosować osteotron?

Stymulacja zrostu kości za pomocą fal ultradźwiękowych jest metodą nieinwazyjną, można ją stosować we wszystkich fazach gojenia kości, w tym również w świeżych złamaniach. Opatrunek gipsowy czy scalenie kości za pomocą śrub, płytek czy drutów nie stanowi żadnej przeszkody do podjęcia terapii. Szczególnym wskazaniem są złamania nie wykazujące oznak gojenia bądź zdiagnozowany brak zrostu kości po złamaniu. Terapia osteotronem jest rekomendowana również dla pacjentów, u których występują czynniki mogące utrudniać naturalne gojenie tkanki kostnej, takie jak palenie tytoniu, stosowanie leków na zapalenie stawów, zakażenie, otyłość, cukrzyca oraz kwestie żywieniowe.

Jak stosować osteotron?

Osteotron został zaprojektowany zarówno do użytku w gabinetach fizjoterapii, jak i do samodzielnego stosowania w domu. Urządzenie ma wymiary kieszonkowe i jest łatwe w obsłudze. Najlepsze efekty przynosi codzienna aplikacja, dlatego rekomenduje się wypożyczenie urządzenia do domu i codzienne samodzielne stosowanie. Metoda ma wysoką skuteczność, jest nieinwazyjna i komfortowa w porównaniu z innymi metodami. Jak wykazują badania, 20 minut aplikacji dziennie przyspiesza gojenie typowych złamań kości i wspomaga leczenie złamań, które nie zrosły się samoczynnie.

Więcej informacji o osteotronie

Osteotron to urządzenie medyczne japońskiej firmy ITO, która przez 100 lat swojego istnienia silnie wpłynęła na postęp w światowej fizjoterapii, a jej aparaty zyskały doskonałą reputację pod względem stosowanych rozwiązań technologicznych, skuteczności i użyteczności. W terapii osteotronem wykorzystywana jest przerywana fala ultradźwiękowa o niskim natężeniu (Low Intensity Pulsed Ultrasound – LIPUS).

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 609718015 lub 694780434.

SIS – Super Indukcyjna Stymulacja

SIS gipsSIS to urządzenie działające w oparciu o pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności. Jego oddziaływanie różni się od osteotronu, dlatego warto zrozumieć różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami terapii.
Super Indukcyjna Stymulacja działa w oparciu o pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności. Precyzyjnie wycelowane bodźce SIS pobudzają tworzenie tkanki naczyniowej i chrzęstnej poprzez poprawę cyrkulacji krwi. Impulsy wysyłane przez urządzenie inicjują przebudowę kości oraz mineralizację chrząstki, co przekłada się na przyspieszenie gojenia złamań. Należy jednak podkreślić, że właściwości regeneracyjne SIS stosowane w leczeniu złamań są znacznie szersze. Osoby, które doświadczyły złamania, wiedzą, iż po zdjęciu opatrunku gipsowego lub ortezy niezbędny jest okres rekonwalescencji by złamana kończyna wróciła do pełnej sprawności. SIS daje możliwość podjęcia rehabilitacji jeszcze przez zdjęciem gipsu, dzięki czemu w momencie pozbycia się unieruchamiającego opatrunku kończyna jest w nieporównywalnie lepszej formie niż kończyny tygodniami pozbawione ruchu. Pole elektromagnetyczne bez problemu przenika przez gips, stymulując unieruchomione mięśnie. Dlatego z SIS chętnie korzystają osoby, którym zależy nie tylko na szybkim zroście kości, ale również na skróceniu czasu powrotu do sprawności po złamaniu.


SIS jest urządzeniem stacjonarnym, korzystanie z niego jest możliwe jedynie w gabinecie z profesjonalną obsługą wyspecjalizowanego personelu medycznego. Przeciwwskazaniem do terapii SIS są metalowe zespolenia kości.
Więcej informacji na temat SIS – kliknij tutaj.